- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceJak by se Rusko mohlo pokusit obejít ropné sankce Evropské unie

Jak by se Rusko mohlo pokusit obejít ropné sankce Evropské unie

Lídři EU se v pondělí dohodli na zákazu 90% ruské ropy do konce roku v rámci šestého balíku sankcí bloku vůči Rusku od jeho invaze na Ukrajinu. Částečné embargo EU se vztahuje na ruskou ropu dováženou do Unie po moři, přičemž výjimka byla po nesouhlasu Maďarska udělena pro dovozy dodávané ropovodem.

„Ruská odpověď bude zjevně potřebovat pozornost,” uvedla Helima Croftová, komoditní strategička RBC Capital Markets.

Rusko je podle Mezinárodní energetické agentury třetím největším světovým producentem ropy po USA a Saúdské Arábii a po Saúdské Arábii druhým největším exportérem ropy.

„To, co se nyní děje, změní obchod s ropou a zemním plynem do budoucnosti. Ceny ropy tak brzy neklesnou a dopad ruských sankcí bude cítit ještě několik let,“ řekl Hossein Askari, profesor na George Washington University School of Business. „USA měla použít silné preventivní sankce vůči Rusku a být přísnější vůči producentům ropy OPEC, aby zvýšily produkci ropy.”

To, zda se Rusku podaří vyložit svou sankcionovanou ropu a kolik může prodat, by ovlivnilo ceny ropy po celém světě. Zhruba 36 % dovozu ropy do EU pochází z Ruska.

Michail Uljanov, stálý představitel Ruska při mezinárodních organizacích ve Vídni, uvedl, že země bude hledat jiné kupce pro svou ropu. „To, zda si tyto sudy najdou domů v Indii, Číně a Turecku, může záviset na tom, zda se EU nakonec rozhodne zaměřit na přepravní a pojišťovací služby a zda se USA rozhodnou uvalit sekundární sankce v íránském stylu,“ míní Croftová z RBC .

Moskva už má dva pravděpodobné kupce pro svou ropu: Čínu a Indii. Země nakupují zlevněnou ruskou ropu a pozorovatelé odvětví tvrdí, že to bude pokračovat. Zatímco Indie tradičně dováží z Ruska velmi málo ropy, podle pozorovatelů trhu jen mezi 2 až 5% ročně, její nákupy v posledních měsících prudce vzrostly. Indie v březnu koupila 11 milionů barelů a toto číslo vyskočilo na 27 milionů v dubnu a 21 milionů v květnu, podle údajů společnosti Kpler, která obchoduje s komoditami. To je v ostrém kontrastu s 12 miliony barelů, které koupila od Ruska za celý rok 2021. Čína dosud byla největším nákupčím ruské ropy, ale její nákupy ropy také vzrostly. Od března do května nakoupila 14,5 milionu barelů, což je podle údajů společnosti Kpler trojnásobný nárůst oproti stejnému období loňského roku.

Rusko by také mohlo snížit produkci a export ropy, aby utlumilo dopady na své finance. V neděli viceprezident ruské ropné společnosti Lukoil Leonid Fedun řekl, že země by měla snížit produkci ropy až o 30 procent, aby posunula ceny výše a vyhnula se prodeji barelů se slevou. „Představitelé ve Washingtonu vyjádřili obavy, že Moskva by mohla přikročit ke snížení vývozu v létě, aby způsobila maximální ekonomické bolesti Evropě a otestovala kolektivní odhodlání členských států bránit Ukrajinu,” řekla Croftová. Vzhledem k „znepokojivě nízkým“ zásobám a nedostatku rafinérských kapacit by preventivní ruské přerušení mohlo mít toto léto velmi škodlivý ekonomický dopad, dodala.

„Myslíme si, že dopad nižších objemů exportu v letošním roce bude v případě Ruska většinou kompenzován vyššími cenami,“ napsal Edward Gardner, komoditní ekonom z Capital Economics. Předpověděl, že ruská produkce ropy a export by mohla do konce roku klesnout přibližně o 20 %.

Aliance OPEC+ pracuje na kompenzaci poklesu ruské produkce ropy. Jeden ze zdrojů z OPEC+ obeznámený s ruskou pozicí řekl, že Moskva by mohla souhlasit s tím, aby jiní výrobci kompenzovali její nižší produkci. Ale nemusí se tak stát na čtvrtečním setkání členů aliance, a nemusí to být v plné výši

Sanctions Over Russia

Zatímco ropa Ural, hlavní směs ropy, kterou Rusko vyváží, se obchoduje se slevou v porovnání s globálními referenčními hodnotami, v současnosti je její cena 95 dolarů za barel, podle Gardnera stále výrazně nad úrovní před rokem. Pokud však ruská produkce klesne, mohou zasáhnout jiní hráči, aby pomohli zkrotit ceny. List Financial Times ve čtvrtek s odvoláním na zdroje informoval, že Saúdská Arábie je připravena zvýšit produkci ropy, pokud ruská produkce výrazně klesne po sankcích Evropské unie.

Od začátku rusko-ukrajinské války došlo ke 180 vlastnickým změnám plavidel z ruských subjektů na neruské, uvedla námořní společnost Windward, odvolávajíc se na vlastní údaje. Tyto změny zaznamenané za pouhé tři měsíce již představovaly více než polovinu změn vlastnictví ruských plavidel za celý rok 2021. Mnohé z ruských plavidel byly podle Windward prodány firmám se sídlem většinou v Singapuru, Turecku, Spojených arabských emirátech a Norsku.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek