Ceny komodit na světových trzích výrazně rostou, potraviny letos zdražily o desítky procent, ropa o polovinu, elektřina o 95 procent a zemní plyn o 123 procent. Ceny drahých kovů se zvyšují pomaleji, zlato stagnuje, stříbro zlevnilo. Výrazně klesla cena dřeva. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytli analytici ke konci května.
„Kvůli špatné geopolitické situaci se od začátku roku cena komodit odtrhla ze řetězu a energetické komodity jasně vedou se zdražením mezi 49 procenty (ropa Brent) a 123 procenty (zemní plyn). Stupňující se sankce dále zvyšují cenu nejen ropy a plynu, ale i elektřiny , která od začátku roku zdražila o více než 95 procent,“ řekl ČTK analytik společnosti Portu Filip Louženský.
Pokračující válka a námořní blokáda Ukrajiny znemožňující export obilí do světa podle něj vedly k růstu cen obilovin. Cena pšenice stoupla o 41 procent od začátku roku, rostla také cena kukuřice, která se ve dvou znepřátelených zemích pěstuje ve velkém. Jak z Ruska, tak z Ukrajiny se exportuje do světa hlavně přes Černé moře, které ovládá Rusko. Navíc se množí zprávy o krádeži ukrajinské produkce a jeho ruském exportu do ‚přátelských‘ zemí, dodal analytik.
Od začátku roku klesla nejvíce cena surového dřeva, které je o téměř polovinu levnější kvůli zvyšování úrokových sazeb, které lidem znemožňuje brát si hypotéky na výstavbu vlastních domů, upozornil Louženský.
Ceny komodit rostou, potraviny letos zdražily o desítky procent, ropa o polovinu
Cena zlata od začátku roku do konce května vzrostla o procento, doplnil analytik Golden Gate CZ Marek Bravník. Stříbro rostoucí trend nenásledovalo a propadlo se o sedm procent. Cena platiny stagnovala.
Investiční aktiva zažila podle něj turbulentní pololetí. Výrazné cenové pohyby připisuje konfliktu na Ukrajině, ale také zvyšování sazeb americké a brzy i evropské centrální banky. „V době vypuknutí konfliktu, kdy investoři hledali bezpečí pro svůj kapitál, drahé kovy opět potvrdily roli bezpečného přístavu. V důsledku toho zlato posílilo od ledna do března o téměř 14 procent, stříbro o 17 procent a platina dokonce o 23 procent. Po opadnutí obav o šíření konfliktu drahé kovy korigovaly zpět na předválečné úrovně a funkci hybatele cen převzaly centrální banky a inflační očekávání,“ podotkl.
Vzhledem k situaci na trzích obchodníci očekávají posilování drahých kovů s tím, že lze opět očekávat cenová maxima. \“Vzhledem k ekonomicko-politickému mixu, který je velmi podobný tomu ze 70. let v USA nelze vyloučit ani scénář, že po proražení současných cenových maxim drahé kovy začnou další fázi růstového trendu,\“ odhadl Brávník. Dosavadní maximum dosáhlo zlato v roce 2020 a přiblížilo se mu letos v březnu na začátku konfliktu na Ukrajině.