- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníPlánuje se výstavba nájemních bytů, vytipoval dvě vhodné lokality

Plánuje se výstavba nájemních bytů, vytipoval dvě vhodné lokality

Bratislavský samosprávný kraj (BSK) plánuje výstavbu nájemních bytů. Reaguje tak na zadluženost rodin, vysoké ceny nájemného i celkový nedostatek bytů. Nové nájemní byty mají vzniknout přestavbou stávajících budov ve vlastnictví kraje. Sloužit mají zejména jako startovací byty pro učitele škol v působnosti kraje či zaměstnanců krajských zařízení sociálních služeb. TASR o tom informovala mluvčí BSK Lucia Forman.

„V Bratislavském kraji evidujeme nejnižší dostupnost bytů na Slovensku. Na území kraje se průměrně ročně dokončuje 5000 nových bytů, což však nepokrývá poptávku. Výstavba a pořizování obecních nájemních bytů má od roku 2010 klesající tendenci,“ konstatoval předseda BSK Juraj Droba.

Kraj proto přistoupil k analýze budov v jeho vlastnictví. Zaměřil se na ty, které nejsou využívány, případně neplní svůj účel a jsou vhodné pro jejich transformaci na nájemní bydlení. Jako nejvhodnější pro tento záměr byly vyhodnoceny budovy na Ivanské cestě v bratislavské Trnávce a na Údernické ulici v Petržalce.

V prvním případě jde o areál Střední odborné školy technologií a řemesel, kde kraj zrekonstruoval Centrum odborného vzdělávání a přípravy. Samotná budova je využívána jen částečně, rekonstrukcí by mohlo vzniknout 58 bytových jednotek.

Druhá vytypovaná budova se nachází v sousedství bytových domů, nedaleko Železniční stanice Bratislava-Petržalka a poblíž bývalého průmyslového areálu Matadorky, lokalita prochází transformací z průmyslové zóny na rezidenční. V tomto případě jde o bývalou budovu středního odborného učiliště strojírenského, která se ke svému účelu aktuálně nevyužívá. V novém bytovém domě by se mělo vytvořit 13 bytových jednotek.

Architectural details of modern apartment building.

Záměr budování nájemních bytů odsouhlasili krajští poslanci. Kraj tak může přistoupit k předprojektové přípravě, pořízení projektové dokumentace a zahájení potřebných legislativních kroků a postupů. Přesné náklady budou vyčísleny v rámci projektové dokumentace. BSK k tomu plánuje využít i dotační mechanismus Ministerstva dopravy a výstavby SR.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek