- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníVýrobní ceny v eurozóně i EU v dubnu rekordně vzrostly

Výrobní ceny v eurozóně i EU v dubnu rekordně vzrostly

Meziroční růst výrobních cen v eurozóně iv celé Evropské unii (EU) dosáhl v dubnu 2022 nového rekordu. To signalizuje, že inflační tlaky v Evropě, které jsou již velmi vysoké, ještě nedosáhly vrcholu. A posílí to argumenty, aby ECB začala rychleji zvyšovat úroky. TASR o tom informuje na základě údajů, které ve čtvrtek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Podle Eurostatu se index výrobních cen (Industrial Producer Price Index – IPPI) v dubnu zvýšil meziměsíčně o 1,2 % v eurozóně ao 1,3 % v EU. Tempo jeho růstu se zpomalilo z březnových 5,3 % v eurozóně a 5,4 % v EU.

V meziročním srovnání vzrostly ceny průmyslových výrobců v dubnu 2022 v eurozóně o 37,2 % v celé Unii o 37 %, což je nové rekordní maximum.

Eurostat dále uvedl, že v eurozóně se v dubnu meziměsíčně nejvíce zvýšily ceny polotovarů, a to o 3,8 %, po kterých následovaly zboží krátkodobé spotřeby (2,7 %) a kapitálové produkty a zboží dlouhodobé spotřeby (shodně o 1 %), zatímco ceny v energetice klesly o 1,2%. Ceny v průmyslu bez energií vzrostly o 2,6%.

V EU meziměsíčně stouply v dubnu ceny polotovarů o 3,9 %, zboží krátkodobé spotřeby o 2,8 % a kapitálového zboží a zboží dlouhodobé spotřeby rovněž o 1 %, přičemž v energetice klesly o 1,1 %. Ceny v průmyslu EU bez energií vzrostly o 2,7 %.

Mezi státy EU, které Eurostatu dodaly údaje za duben, největší meziměsíční pokles cen průmyslových výrobců byl zaznamenán v Irsku (-16,4 %), Rumunsku (-3,2 %), Portugalsku (-2,2 %) a Itálii (- 0,3 %). Naopak nejstrmější nárůst nahlásily Slovensko (9,3 %), Lucembursko (6 %) a Bulharsko (4,1 %).

V meziročním srovnání se v eurozóně v dubnu 2022 nejvíce zvýšily ceny v energetice, až o 99,2 %. Ceny polotovarů přitom vzrostly o 25,1 %, zboží krátkodobé spotřeby o 11,2 %, zboží dlouhodobé spotřeby o 8,5 % a kapitálových produktů o 7,2 %. Ceny v průmyslu bez energií stouply o 15,6%.

V EU se ceny v energetice zvýšily meziročně o 97,2 %, polotovarů o 25,4 %, zboží krátkodobé spotřeby o 12 %, zboží dlouhodobé spotřeby o 9,1 % a kapitálového zboží o 7,5 %. Ceny v průmyslu bez energií vzrostly o 16,1%.

receipt after payment in the supermarket

Meziročně se ceny průmyslových výrobců v dubnu zvýšily ve všech členských státech, přičemž nejvyšší meziroční přírůstky zaznamenaly Dánsko a Irsko (shodně o 62,3 %), Rumunsko (60,4 %) a Belgie (52,7 %).

Na Slovensku stouply v dubnu ceny průmyslových produktů meziročně o 49,3%.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek