Evropská centrální banka (ECB) musí omezit své pobídky, protože inflace v eurozóně je příliš vysoká a příliš široká. Prohlásil to člen Rady guvernérů a šéf francouzské centrální banky Francois Villeroy de Galhau. TASR zprávu převzala z Bloomberg.
V projevu na ekonomické konferenci v Paříži také řekl, že dokonce i míra jádrové inflace, která nezahrnuje nestálé ceny potravin a energií, se pohybuje nad 2% cílem ECB, přičemž v květnu stoupla na 3,8%. Zasedání Evropské centrální banky na příští týden bude „rozhodující“ při stanovení odpovědi na tento vývoj v eurozóně.
„Inflace je nejen příliš vysoká, ale také příliš široká,“ poznamenal Villeroy. „To vyžaduje normalizaci měnové politiky – říkám normalizaci a ne zpřísňování,“ dodal bez dalšího komentáře, jelikož představitelé ECB před dvoudenním zasedáním, které skončí 9. června, neposkytují komentáře.
Předchozí vyjádření prezidentky ECB Christine Lagardové naznačují bezprostřední konec nákupu dluhopisů v červnu, po kterém by mělo následovat zvýšení sazeb o 25 bazických bodů v červenci a v září.
Villeroy podobně jako Lagardová řekl, že proces zvyšování sazeb by měl být „postupný, ale rázný“. Ale tzn. jestřáby, tedy stoupenci tvrdší linie, požadují větší zvýšení nákladů na půjčky.
Podle Villeroye méně nežmodační politika spojená s rostoucími omezeními v rámci vládních rozpočtů znamená, že Evropa bude muset z dlouhodobého hlediska kombinovat své prostředky „s trochou kreativity“, aby dosáhla cílů v oblasti digitalizace a ekologické transformace.
„Fiskální politika bude sama o sobě dále omezována vysokou úrovní veřejného dluhu po onemocnění COVID-19 a zvýšením úrokových sazeb,“ řekl Villeroy, podle něhož se to všechno bude odehrávat v kontextu, kdy bude ekonomika v následujících dvou letech růst pomaleji, nebo, jak se někteří obávají, bude dokonce stagnovat.