- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyS americkou Indianou chceme spolupracovat také v energetice a vzdělávání

S americkou Indianou chceme spolupracovat také v energetice a vzdělávání

Vztahy mezi Slovenskem a americkým státem Indiana mají velký potenciál pro další rozvoj. Zájem je o hlubší spolupráci v oblasti energetiky, další rozvoj podnikatelských vztahů a také spolupráci v oblasti vzdělávání na potřeby průmyslu. Vyplynulo to z jednání státního tajemníka Ministerstva hospodářství (MH) SR Karola Galeka s guvernérem státu Indiana Ericem Holcombem a ministrem pro obchod Bradem Chambersem na mezinárodní ekonomické konferenci Indiana Global Economic Summit.

Součástí slovenské delegace byli i zástupci Slovenské agentury pro rozvoj investic a obchodu (SARIO), Slovenské inovační a energetické agentury (SIEA), společnosti JESS a zástupci slovenských firem.

„Indiana a Slovensko mají živé obchodní vztahy. Tento americký stát k nám vyváží ročně zboží v hodnotě více než milion USD (933.000 eur). Na Slovensku už působí firmy se sídlem v Indianě. Je zde však stále velký potenciál pro další spolupráci,“ zdůraznil Galek. Stát Indiana je podle něj v současnosti top destinace pro globální inovace, a to včetně inovací v oblasti udržitelné energie a Průmyslu 4.0.

Hlavními tématy setkání Galeka s guvernérem Holcombem byla proto dekarbonizace průmyslu, využívání obnovitelných zdrojů, malých modulárních reaktorů a také vodíku v průmyslu. „Svět odchází od fosilních paliv a zároveň se v Evropě zbavujeme závislosti na ruských energonosičích. Indiana pozoruje vývoj v této oblasti a je připravena ke spolupráci,“ uvedl Galek.

Dollar currency growth concept with upward arrows on charts and coins background.

Výsledkem jednání slovenských firem z oblastí automobilového a obranného průmyslu či biomedicíny přímo na summitu, ale i dalších bilaterálních setkání je navázání nových obchodních vztahů, jakož i konkrétní zájem o investice na Slovensku. MH bude spolu se SARIO pokračovat v organizaci prvního zasedání společné komise mezi Slovenskem a Indianou. Od roku 2018 má Slovensko s Indianou uzavřeno memorandum o porozumění a spolupráci a aktuálními kroky jej resort hospodářství naplňuje a rozvíjí.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek