- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyPeníze pro dítě není potřeba odkládat, je potřeba investovat

Peníze pro dítě není potřeba odkládat, je potřeba investovat

Peníze pro dítě není třeba odkládat, je třeba investovat. Uvedl to Marek Fides, odborník na osobní finance ze společnosti Partners Group SK.

Upřesnil, že na finanční krytí vysokoškolského studia dítěte či jiné výdaje je dobré myslet co nejdříve. Začít se spořením, například na bankovním účtu, a pravidelně odkládat je sice podle něj dobrý návyk, ale ne zrovna rozumná forma. Takto uložené finanční prostředky toho moc nevydělají.

Řešením je podle něj peníze investovat. Fides doporučuje začít co nejdříve. Radí rodičům, aby začali pro své ratolesti odkládat peníze i na důchod.

„Každé dítě by mělo mít dva programy – investování na studium nebo nějaký talent a druhé investování na důchod. Když skončí první investiční program na studium nebo talent, dítě uvidí pozitivní příklad v natřené částce. investovat na zmíněný důchod,“ přiblížil Fides.

Investovat je třeba podle něj s určeným cílem, motivuje to vydržet. „Velmi důležitý je investiční horizont a rizikový profil. Výši částky nastavujeme až poté,“ radí Fides. Je to podle něj podobné, jako když si člověk dá cíl, že se chce naučit cizí jazyk. Nejprve si člověk definuje důvod, proč se ho chce učit, a potom i čas, dokdy. Samotné učení je až poslední krok. Důležité však je držet se nastavených parametrů a vydržet. A ideálně vyhledat také pomoc profesionála.

Stack polish money

„Jednoznačně doporučuji poradit se s odborníkem, který umí investici dobře nastavit. Na základě zkušeností upozorní klienta i na rizika, kterých je třeba se vyvarovat. Společně si definují cíl a investiční horizont a nastaví komplexní investiční strategii,“ zdůraznil odborník.

Vždy je podle Fidese dobré začít postupně, nejspíš konzervativněji. „Je to jako při otužování. Začínáte teplou vodou a postupně ji ochlazujete. Největší chyba je neinvestovat a nejčastější neurčený cíl. Pozor je třeba si dát i na emoce při prvních výkyvech, kdy se mladý investor lekne, zpanikaří a přestane dále investovat, případně předčasně výběr. Právě tehdy může utržit největší ztrátu,“ dodal Fides.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek