- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceRevize favorizuje fosilní paliva: Výbor EP pro energetiku schválil revizi zdanění energií

Revize favorizuje fosilní paliva: Výbor EP pro energetiku schválil revizi zdanění energií

Výbor EP pro energetiku a průmysl ve čtvrtek schválil revizi směrnice o zdanění elektřiny a dalších energetických produktů. Ta určuje prioritu čisté energie, definuje výjimky ze zdanění pro obnovitelné zdroje energie a výjimky pro sociálně zranitelné a chudobou ohrožené občany během nezbytného přechodného období. Informoval o tom hlavní zpravodaj výboru, slovenský europoslanec Robert Hajšel.

Domácnosti žijící na hranici nebo pod hranicí energetické chudoby by podle Hajšela díky této revizi, pokud se s ní ztotožní i členské státy, měly být zcela vyňaty z tohoto zdanění, což pomůže zejména lidem na Slovensku. Revize zdanění energií je součástí klimatického balíčku Fit for 55, o kterém se nyní jedná v europarlamentu. Revizi vyžaduje také to, že platná legislativa podle Hajšela vůbec nedává do popředí obnovitelné zdroje, ale dokonce daňově favorizuje fosilní paliva.

„Logika zelené transformace diktuje, že čím jsou zdroje zelenější, tím musí být zdaňovány méně a čím znečišťující, tím je třeba je zdanit výrazněji. Jinak ani výrobci, ani distributoři a už vůbec ne koneční uživatelé se nebudou namáhat s přechodem například od uhlí k peletkám nebo od plynu k horkovzdušnému čerpadlu,“ uvedl Hajšel.

Pumpjack And Spilled Oil On Russian Rubles. 3D Scene.

Startovací pozice v jednotlivých zemích a sektorech ekonomiky jsou velmi rozdílné, podobně, jako je rozdílná i stávající infrastruktura. Důležité však je, aby přechod na zelenější zdroje nezaplatili pouze občané. „Pomáhat musí stát, pomáhat ale musí i Evropa, a to nejen eurofondy, ale také vhodnou daňovou legislativou, zaváděním různých přechodných období a výjimek na ochranu těch nejzranitelnějších, jakož i ustanovením povinných sociálních kompenzací,“ dodal poslanec, podle něhož se podařilo prosadit i návrh evropské definice energetické chudoby. Revize také navrhuje zavedení procesu sledování vývoje energetické chudoby v celé EU.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek